Herkes Amerikan iç savaşını ve Fransız Devrimini bilir. Soğuk savaş dönemini, Küba’nın bugünlere nasıl geldiğini, Irak ve Afganistan’da neler olduğunu az çok herkes bilir. Fakat milyonlarca mermer saray inşa eden veya siyasi muhalifleri ölüp kaynatan Orta Asya diktatörlüklerini pek bilmeyiz. Peki, Orta Asya’daki devletleri biliyor musunuz birçoğunuz bilmez. Bu ülkelerde oldukça ilginç şeyler ile karşılaşacaksınız.

1. Gambia

Gambia

İlkGambili Cumhurbaşkanı 5 kez üst üste seçildi ve her biri arasında arasında 12yıl vardı buda 53 yıl boyunca hüküm sürdüğü gerçeğini ortaya koyuyor. Birçoksüikastten ve devrimden kurtulan bir lider olan Dawda Jawara 1994’teaskeridarbey ile ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Yerine gelen Teğmen Yahya selefikadar kibar değildi ve eski anayasayı ortadan kaldırdı muhalefeti yasakladı

2. Komorlar

Komorlar

Komorlarneredeyse hiç kimsenin duymadığı ada ulusudur. İşin garip taradı yalnızca 42yıldır var olan bu devlet devrime en eğilimli ülkelerden biridir. İşinbaşlangıcı Komorların kendilerine ait olduğunu düşündükleri bir adanın bağımsızolmayı ve Fransız himayesine girmek istemesiyle patlak verdi. O zamandan beriKomorlar Maoist bir devrim için hareket halindeler.

3. Mali

Mali

Maliyeraltı zenginlikleri, dini ve etnik nedenlerden dolayı parçalanmış güzel birülkedir. Başarısız bir devlet profili çiz deseler Mali çizilir. Mali’ninbağımsızlıktan sonraki lideri olan Modibo Keita ülkenin kaynaklarını Fransızşirketlerinden alarak kamulaştırmak isteyen sosyalist biriydi. Bu hayalioldukça güzel bir hayaldi ancak yabancılar buna izin vermedi ve bir darbeyleonu aşağı indirip hapsettiler. Yönetime gelen General Moussa Traore ülkeyi dahakötü bir hale geldi ve iç karışıklarda ne yazık ki onbinlerce kişi öldü.

4. Brunei

Brunei

Petrolaçısından oldukça zengin küçük bir Asya ülkesi olan Brunei pek kimse tarafındanbilinmez. Brunei’nin lideri olan Sultan Bolkiah zamanında dünyanın en zenginadamlarından biriydi. Ancak bu paraları halktan almadı ve kamu personellerineoldukça yüksek maaşlar verdi. Ülke yaşamak için mükemmele yakındı. Kaliteliyaşam standartları, lük ve bakımlı plajları, geniş ormanları vardı. Ancak budurum çok ilginç sorunları da beraberinde getiriyordu. Brunei çevre ülkeleriçinde en obez olanı idi. Muhalefet yasaklandı ve halka saygılı davranılmadı.

5. Orta Afrika Cumhuriyeti

Orta Afrika Cumhuriyeti

OrtaAfrika Cumhuriyeti aslında pekte doğru bir isim sayılmaz çünkü orası Afrika’dırancak şuanda oldukça başarısız bir devlet olduğu için isminin pek bir önemiyoktur. Somali’de de olduğu gibi hükümet başkent dışında ülkeye pek hâkimdeğil.  İşsizlik oldukça fazla geliridüşük ve fakirliğin yoğun olduğu bir ülkedir ayrıca sürekli iç çatışmalar dabinlerce insanın ölmesine neden olmaktadır.

6. Doğu Timor

Doğu Timor

Dünyanınen şansız ülkelerinden olan Doğu Timor İlk olarak Portekiz tarafından sömürüldüve halk buna karşı savaştı. 1975 tılında bağımsızlığını kazandı. Bağımsızlıktansonra ise Endonezya ele geçirmek için harekete geçti ancak halk onu da kovdu.Tüm bunların sonucunda Doğu Timor nüfusunun 3’te 1’i hayatını kaybetti.

7. Ekvator Ginesi

Ekvator Ginesi

Çokfarklı bir ülke olan Ekvator Ginesi Afrika’da İspanyolca konuşan tek ulustur.Ayrıca ana kıtadan yüzlerce kilometre uzaklıkta yaşamaktadırlar. Ve Afrika’daen uzun süre yönetimi sağlayan Teodoro Obiang tarafından yönetilmektedir.Nüfusun büyük çoğunluğu yoksulluk içince ve olimpik sporular rastgeleseçiliyor.

8. Gine-Bissau

Gine-Bissau

EskiPortekiz sömürü olan bu ülke iç savaşlar konusunda oldukça başarılıdır. Ülkegerilla savaşı sürdürülerek bağımsızlığını kazanmıştır ancak bağımsızlığınardından ülkede darbeler gerçekleşmiştir. Hemen hemen her 5 yılda bir darbegeçiren ülke oldukça istikrarsız durumda diyebiliriz.

9. Türkmenistan

Türkmenistan

KuzeyKore’ye yakın konumda olan Türkmenistan oldukça şaşırtıcı bir ülkedir. Sovyetsömürüsü altında olan ülke hem az gelirli idi hem de gelişmelerden yoksundu.Bağımsızlığın ardından Stalinist bir çizgi izleyen lider Niyazov her yere altınheykeller diktirdi. Ancak başarısız bir yönetici olan Niyazov binlercevatandaşın ölümüne neden oldu. Dünya üzerinde yönetimin en otoriter olduğuKuzey Kore’den sonra gelen Türkmenistan Niyazov’un ölümünden sonra gelencumhurbaşkanı ile değişebileceğini sandı ama bu gerçekleşmemiş gibi duruyor.

10. Paraguay

Paraguay

Birülkeyi yönetmekte en önemli olan şey kendinden 20 kat büyük olan başka birülkeye savaş ilan etmemektir. Ancak Paraguay bu kuralı değiştirmek niyetindeydive tabi ki yanıldı. Bunun sonucunda ise ülke nüfusunun 3/2’si siliniyor. Bundansonra istikrarsızlığa sürüklenen ülke kaybettiği toprakları kazanmak için birsavaşa daha girdi ve bu sefer savaşı kazandı. Bağımsızlıktan bu yana istikrarındüzeleceğini düşünen Paraguay daha da beter durumada ve şuan Güney Amerikainsan hakları ve özgürlükleri açısından en kötü haldedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları